top of page

MIS ON OTT?

OTT, lühend sõnadest otse tootjalt tarbijale, on rohujuure tasemel kodanikualgatuslik võrgustik Eestis, mis koondab kohalikke toidu tootjaid ja tarbijaid.

Müük OTTi kaudu toimub üldjuhul kaubakohtumistel, kus 10 kuni 15  toidu väiketootjat kogunevad parklas, reeglina üks kord nädalas, ja annavad üle tarbijate poolt ettetellitud kaubad. Kaupa on võimalik osta ka vahetult kohapeal. Müük erineb turust seetõttu, et suurem osa kaubast on ette tellitud, kohtumine toimub lühikese aja (umbes 1 tunni) vältel. Vahendajaid ei ole. Importkaupa ei ole. Parklad on tihti antud tasuta kasutamiseks valla, kooli või kultuuriasutuse pool.

Esimene OTT asutati Kuusalu vallas aastal 2009 ja toimib tänapäevani Kuusalu kunstide kooli parklas kord nädalas. Tänaseks on OTT võrgustikke loodud juba 30 piirkonnas üle Eesti. Mitmed uuematest OTTidest opereerivad virtuaalses keskonnas, kus tootjate ring kuulutab oma tooteid välja internetiplatformil ja tarbijad võtavad tootjatega otse ühendust ning omavahel lepitakse kokku koht ja aeg kauba üleandmiseks. Virtuaalsetes OTTides pakutakse ka erinavaid teenuseid, mis on seotud eluga maal – tööristade parandamine, rohuniitmine, lambapügamine jne.

MTÜ Eesti OTT ühendab OTT toiduvõrgustikke Eestis.

KUIDAS VÕIDAB OTT TARBIJA

  1. Sa tead oma toidu päritolu ning inimesi, kes Sulle toidu kasvatavad.

  2. Vahendustasu puudumine teeb kättesaadavaks täisväärtusliku toidu ja Sa saad maksta talunikule õiglase hinna.

  3. Saad anda tootjatele kauba kohta tagasisidet, mis on neile oluline, et oma kaubavalikut kujundada ja täiendada.

  4. Nädalased intervallid kaubakohtumistel õpetavad planeerima oma toidulauda ja seeläbi säästma.

  5. Sinu toit on lühikese tarneahelaga, värske ja puhas.

  6. Sa aitad kaasa kohaliku elu arengule, andes väiketootjatele võimaluse areneda ja kasvada (tagasiside+ sinu iganädalane tellimus).

Shaking_hands_graphic_RGB.png
bottom of page